تحزب تا رسیدن به اهداف خود راه زیادی دارد

همایش فصلی خانه احزاب صبح دیروز با عنوان «احزاب، انتخابات، انتظارات» در محل وزارت کشور برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما در این همایش معاون پارلمانی رئیس جمهور با اشاره به اینکه در چهار سال گذشته با توجه آقای روحانی به موضوع تحزب، خانه احزاب مجدداً شکل گرفته است، گفت: ما به دنبال اصلاح قانون فعالیت احزاب رفتیم اما هنوز تا اینکه به مقصد نهایی در زمینه تحزب برسیم، راه زیادی پیش رو داریم.

حسینعلی امیری با بیان اینکه سابقه حزب و حزب گرایی در ایران به انقلاب مشروطیت بازمی گردد، گفت: حزب به معنای واقعی آن تا پیروزی انقلاب اسلامی وجود نداشت، در حالی که همه می‌دانند تمرکز قدرت در دست یک نفر به استبداد منجر می‌شود. اما پس از انقلاب با رعایت اصل تفکیک قوا در قانون اساسی جمهوری اسلامی، فضایی به وجود آمده که رئیس جمهور با رای مستقیم مردم انتخاب شود و حتی رهبری هم به شکل مستقیم یا غیرمستقیم با رای مردم گزینش می‌شود.

او خاطرنشان کرد که سال ۵۷ سرآغاز حضور مردم برای تشکیل گروه‌ها و احزاب سیاسی بود و مردم فارغ از اینکه چه دین، مذهب و قومیتی دارند و اهل کجا هستند با کاریزمای امام (ره) توانستند کنار هم قرار گیرند و انقلاب را رقم بزنند.

به گفته معاون پارلمانی رییس جمهور احزاب در سه دهه گذشته در تثبیت نظام جمهوری اسلامی و مردم سالاری نقش داشتند؛ هرچند که امروز با آنچه که از آنان انتظار می رود، فاصله دارند.

امیری با بیان اینکه دوره اصلاحات، دوره توسعه سیاسی و تقویت احزاب بود، اظهار کرد: در دوران دولت اصلاحات شاهد تقویت احزاب بودیم در حالی که بعد این دوران  وضعیت خاصی برای احزاب پیش آمد و خانه احزاب هم تعطیل شد، زیرا هنوز فرهنگ تحزب در کشور شکل نگرفته بود.

این مقام مسئول در پایان تاکید کرد: اگر احزاب قدرت بیشتری داشتند بخشی از هزینه‌هایی که امروز نظام در انتخابات پرداخت می کند، دیگر پرداخت نمی‌کرد و احزاب با تربیت نیروهای‌ خود فضایی را ایجاد می‌کردند که تایید و رد صلاحیت‌ها بر دوش نظام نباشد بلکه پیش از آن، خود احزاب نیروهایشان را تایید و یا رد می کردند.

از آزادی‌های مشروع سیاسی حمایت شود

در این همایش معاون سیاسی وزیر کشور هم تاکید کرد در فضای فعلی که غربی‌ها به دنبال افزایش تحریم‌ها هستند باید بیشتر به انسجام و وحدت ملی توجه شود، در عین حال باید تقابل با هرگونه افراط‌گرایی را در دستور کار قرار داد و از آزادی‌های مشروع سیاسی حمایت کرد.

علی اصغر احمدی یکی از بزرگترین حوادث تاریخ ملت ایران پس از انقلاب را انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری دانست و گفت: بیش از ۷۳ درصد مردم در این انتخابات شرکت کردند و ملت ایران با درک شرایط به پای صندوق های رای آمدند و از ویژگی‌های این دوره از انتخابات حضور فعال و برجسته احزاب بود.

به گفته احمدی این انتخابات با همه حساسیت‌هایی که داشت از لحاظ امنیتی فضای خوبی را گذارند و در هیچ کجا درگیری پیش نیامد که این نشان از شعور سیاسی بالای مردم ایران است.

معاون سیاسی وزیر کشور در عین حال خاطرنشان کرد: قانون انتخابات دارای نقص‌هایی مانند بحث تعریف رجل سیاسی و گذاشتن شرط سنی برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری است که باید برای این موارد فکری کرد.

این مقام مسئول با اشاره به لزوم الکترونیکی شدن انتخابات و اصلاح قانون در این زمینه گفت: بحث الکترونیکی کردن انتخابات ریاست جمهوری در موضوعات احراز هویت کسانی که می‌خواهند رای بدهند، صدور برگه رای و شمارش رای و سایر موارد مطرح است که باید به آن توجه شود تا با اعتماد به کارپردازان و مهندسان ایرانی اجازه دهیم که سخت افزارها و ابزار لازم را در این زمینه فراهم کنند.

معاون سیاسی وزارت کشور در پایان با بیان اینکه غربی‌ها به دنبال دبه کردن در ماجرای برجام و ادامه دادن تحریم ها هستند، گفت: در چنین فضایی باید بیشتر بر انسجام و وحدت ملی توجه کنیم و تقابل با هرگونه افراط گرایی را در دستور کار خود قرار دهیم و نیز از آزادی‌های مشروع سیاسی حمایت کنیم که در چنین مواردی احزاب می توانند کمک حال ما باشند.

خانه احزاب در چارچوب سیاست نبوی نقش ایفا کند

زهرا صادقی دبیر جامعه زینب (س) شهرستان دامغان و نایب رئیس خانه احزاب استان سمنان یکی دیگر از سخنرانان همایش فصلی خانه احزاب ایران بود. صادقی با اشاره به جایگاه خانه احزاب در کشورمان گفت: خانه احزاب باید نقش کلیدی خود را در چارچوب سیاست نبوی، فاطمی و زینبی علیهم السلام ایفا کند.

او در ادامه افزود: عرصه گاه تقرب به خداوند، عرصه سیاست است. اعظم تقوی، اکبر تقوی و تقوای سیاسی است.

دبیر جامعه زینب (س) شهرستان دامغان تصریح کرد: نخستین کاری که پیامبر اسلام (ص) در بدو ورود به مدینه انجام داد، انتخاب دوازده رییس برای تحکیم پایه های حکومت اسلامی بود و این امر برای ایشان یک اصل بود.

صادقی در ادامه اظهار داشت: اولین دستور فرمان الهی خداوند به رسول خدا این بود که فرمودند: ان الانسان لیطغی و ان راه استغنی. برو به نزد انسانی که طغیان می کند…

نایب رئیس خانه احزاب استان سمنان به ولایتمداری و ارتباط محکم آن با شناخت دشمن زبون در طول تاریخ اشاره و در همین رابطه یک نکته در تاریخ صدر اسلام را عنوان کرد و گفت: از زمان امام حسن مجتبی (ع) زمینه حکومت اهل بیت علیهم السلام برچیده شد و تابه حال ادامه دارد.

صادقی در ادامه افزود: اینکه امام حسن مجتبی (ع) می فرمایند که من با دشمن زبون صلح کردم، چون دیدم دشمن یاران من را با پول خریده که در وسط بحبوحه جنگ من را تحویل دشمن بدهند و در اختیار معاویه قرار بدهند و از آن طرف معاویه از این ترفند استفاده کند و مرا آزاد کند. و آن خطابی که به آنان گفته میشد یابن الطلقا،آزادشده رسول الله. اوهم من را  آزاد کند و بگوید فرزند رسول الله هم آزاد شده ما هستند ومن نگذاشتم این نقشه شوم دشمن عملی شود.

او عنوان کرد: ما هم باید گوش به فرمان رهبر باشیم و فریب دشمن زبون واستکبار جهانی را نخوریم وخودمان را در دامان دشمن نیندازیم و هوشیار باشیم.

دبیر جامعه زینب (س) دامغان در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت های این جامعه پرداخت و گفت: خانه احزاب می تواند بستر خوبی برای بازتاب فعالیت های جامعه زینب (س) این یادگار بزرگ، عظیم و ماندگار استاد مریم بهروزی باشد.

صادقی با اشاره به وجود حدود شش هزار اعضا وهفت کانون قرآن وعترت جامعه زینب (س) درسطح شهرستان دامغان و شهرها وشهرک های همجوار اظهار داشت: ما می توانیم با کمک نیروهای مردمی یک حرکت مهم تشکیلاتی قرآنی، فرهنگی و سیاسی و اجتماعی و جهانی داشته باشیم.

نایب رییس خانه احزاب سمنان در پایان از قدرتعلی حشمتیان، دبیر کل خانه احزاب و تیم همراه خانه احزاب که همکاری های خوب و موثری در روند فعالیت های خانه احزاب استان سمنان داشته اند، قدردانی کرد. همچنین یاد و خاطره استاد مرحومه مریم بهروزی را گرامی داشت و از زینب حاجی عباسی، دبیر کل جامعه زینب (س) هم تشکر و قدردانی کرد.

احزاب همدل باشند

بر اساس این گزارش، در بخش دیگری از این همایش فلورا جاودانی، عضو کمیته زنان خانه احزاب و عضو جامعه زینب (س) در سخنانی خطاب به حاضران گفت:  برادران و خواهران گرامی شما به عنوان نخبگان سیاسی ملتی هستید که وحدت و همدلی و مقاومت آنها دنیا را مبهوت کرده است.

او در ادامه افزود: دوستان اسلام در دنیا شاد شده اند و دشمنان اسلام وحشت زده و ناامید شده اند و ملت اسلامی ایران با حضور گسترده در انتخابات و لبیک به پیام مقام معظم رهبری کار بزرگ خود را انجام داده و الان نوبت احزاب، نخبگان سیاسی و کارگزاران نظام است که از همدلی ملت پیروی کنند.

جاودانی در ادامه پیشنهاد داد که احزاب بخش کمیته بانوان خود را فعال و حداقل یک خانم را به عنوان نماینده حزبشان به کمیته بانوان خانه احزاب معرفی کنند.

عضو کمیته زنان خانه احزاب با بیان اینکه احزاب باید مراقب باشند که ناخواسته در دام نقشه های دشمنان انقلاب نیفتند، گفت: هرگونه تضعیف نیروهای امنیتی خواسته دشمن است.

جاودانی با تاکید بر اینکه اجرای فرمایشات مقام معظم رهبری و اقتصاد مقاومتی از ضروریات جامعه است، اظهار داشت: دو قطبی کردن و تفرقه افکنی بین مردم از توطئه های دشمنان است و از رییس جمهور منتخب مردم انتظار داریم جلوی این کارها را بگیرد، چون انتخابات دیگر تمام شده است.

عضو جامعه زینب (س) در ادامه عنوان کرد که مشکلات اجتماعی و آسیب های آن مانند بی سرپرست ها و بد سرپرست ها و جوانان بحرانی تر از آن چیزی است که در فکر ما بگنجد و باید به فکر مردم محروم و فرزندان خود باشیم.

جاودانی در پایان از تمام گروههای سیاسی و انقلابی درخواست کرد که با وحدت و یکدلی که براساس دین و اصل ولایت فقیه امکان پذیر است، همراه هم باشیم.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *