بانوان توانمند و خوش سابقه در بدنه دولت منصوب شوند

گزارش نشست بررسی ضرورت حضور زنان در کابینه دوازدهم با رویکرد مطالبه جدی زنان از دولت روحانی در محل خانه احزاب ایران برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ما، در این نشست قدرتعلی حشمتیان رئیس خانه احزاب، فاطمه راکعی رئیس کمیته زنان خانه احزاب ایران و دبیر کل جمعیت زنان مسلمان نواندیش، پروانه سلحشوری رئیس فراکسیون زنان مجلس، آذر منصوری، فعال سیاسی و حزب اتحاد ملت، اعظم حاجی عباسی نایب رئیس کمیته زنان خانه احزاب، عضو شورای مرکزی جبهه پیشرفت و رفاه و عدالت و دبیر کل جامعه زینب) س)، فاطمه اصلان زاده دبیر کمیته زنان خانه احزاب و مسؤول کمیته زنان حزب همبستگی دانش آموختگان ایران اسلامی، و شیدا توکلی عضو حزب اقتدار ملت و مسئول کمیته زنان حزب اقتدار ملت حضور داشتند.
اعظم حاجی عباسی، دبیر کل جامعه زینب در این نشست گفت: در اینجا جملاتی از حضرت امام (ره) در خصوص اینکه ایشان نگاه مثبتی نسبت به حضور و مشارکت سیاسی زنان داشتند گفته شد و من جمله ای را از مقام معظم رهبری خدمتتان عرض می‌کنم.
حاجی عباسی در ادامه افزود: مقام معظم رهبری در مورد مشارکت سیاسی و حضور زنان در عرصه سیاست گذاری و تصمیم گیری می فرمایند که ما باید این سوال را مطرح کنیم که چرا زنان مسئولیت های کلیدی ندارند؟ اگر کسی با استناد به بینش اسلامی بخواهد زن را از کار علمی، تلاش اقتصادی و سیاسی و اجتماعی محروم کند، بر خلاف حکم خدا عمل کرده است.
او با اشاره به اینکه متأسفانه هنوز نگرش حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری را دولتمردان نسبت به زنان درک نکرده و مورد توجه قرار نمی دهند، اظهار داشت: خاطرمان هست زمانی که حضرت امام (ره) می خواستند هیئتی را به مسکو بفرستند، با توجه به اینکه آن هیئت، دیداری مردانه داشتند اما حضور یک زن را الزامی دانسته و خانم دبّاغ را همراه این هیئت فرستادند و این برای دولتمردان ما و برای کسانی که بعد از حضرت امام (ره) در مسند امور قرار میگیرند پیام داشت.
حاجی عباسی در ادامه افزود: ما از دولت یازدهم انتظار داشتیم که در مذاکرات هسته ای حداقل یک خانم را همراه هیئت مذاکره کننده می فرستادند که این نشانگر بلوغ سیاسی جمهوری اسلامی بود.
دبیر کل جامعه زینب (س) با تاکید بر اینکه ما احزاب قدرتمند و فراگیری داریم که در تمام استان ها دفاتری دارند و فعال هستند، اظهار داشت: احزاب از ابتدای انقلاب در جامعه حضور داشتند که نمونه آن جامعه زینب (س) است. اما متأسفانه احزاب جایگاه واقعی خودشان را در نظام ندارند و قادر به ایفای نقش خودشان نیستند.
حاجی عباسی ادامه داد: اما در مورد انتصاب هایی که به عنوان مدیریت های کلان انجام می‌شود، متأسفانه خانم‌هایی که در این انتصابات قرار می گیرند، در جهت توانمندسازی زنان هیچ حرکتی انجام نمی دهند و ما انتظار داریم وقتی یک وزیر زن و یا معاون رییس جمهور زن انتخاب می‌شود خروجی کارش چند تا مدیر توانمند باشد که بعد از ایشان بتوانند پست های مدیریتی را احراز کنند.
او اظهار داشت: البته می گویند که خانم‌ها سابقه مدیریتی ندارند که من این را بهانه ای بیش نمی دانم و سوالم این است مگر آقایانی که ۴۰ سال سابقه مدیریتی دارند کارنامه درخشانی ارائه دادند؟ حداقل یک بار در دولت دهم یک وزیر موفق زن اثبات کرده که زنان در مقام وزارت کارآمد و توانمند هستند.
نایب رئیس کمیته زنان خانه احزاب در ادامه تاکید کرد که این ضعف به دولتمردان ما برمی‌گردد که از این پتانسیل عظیم استفاده نکرده اند و کسانی که باید در جهت آموزش و توانمند سازی و مدیر پروری حرکت می کردند، این کار را انجام نداده اند که در رأس آنها خود بانوان هستند.
حاجی عباسی به عنوان یک الگو برای آیندگان و کسانی که در حال حاضر هستند از مرحومه مریم بهروزی یاد کرد و گفت: مریم بهروزی زمانی که برخی بانوان را برای نمایندگی مجلس معرفی کرد، این خانم ها می گفتند اصلا نمیتوانیم از پس این کار برآییم، اما مرحومه بهروزی به انها آموزش داد و با ایجاد اعتماد به نفس و تمرین مدیریتی، از آنها مدیران قابلی ساخت. حتی به خاطرم هست که نطق قبل از دستور مرحومه بهروزی نمایندگان مجلس را می نوشتند و تمرین شان می دادند، ولی متأسفانه بعد از ایشان دیگر ندیدیم که بتوانند افرادی را تربیت کنند.
عضو شورای مرکزی جبهه پیشرفت و رفاه و عدالت در ادامه افزود: به هر حال، این نسل باز نشسته خواهد شد و سوال این است که نسل بعد که می خواهند مدیریت را به عهده بگیرند کجا آموزش ببیند؟ و چه زمانی باید به نسل بعد آموزش داد و مدیر پروری کرد؟
حاجی عباسی تصریح کرد: دکتر راکعی به این موضوع اشاره کرد که در دولت یازدهم توجیهی برای انتخاب نکردن وزیر زن وجود داشت و گفته میشد که حسن روحانی، دولت را در حالت انسداد سیاسی تحویل گرفت. اما فراموش نکنیم که رییس جمهور در آن زمان دولتی را تحویل گرفت که یک وزیر زن داشت، البته ما انتظار افزایش داشتیم ولی همان یک نفر هم حذف شد.
او با اشاره به اینکه در دولت یازدهم شاهد حضور دو بانو در مدیریت کلان کشور بودیم، گفت: متاسفانه یکی از آنها از تمام ظرفیت ها در حوزه مدیریتی خود استفاده نکرد و فقط مختص یک جریان خاص بود و دیگری در حوزه مدیریتی خود از حضور زنان در پست ها بهره مند نشد و پست های مدیریتی میانی را به مردان سپرد.
دبیر کل جامعه زینب (س) در ادامه افزود: یکی از دلایل عدم حضور زنان در کابینه دوازدهم عملکرد اشتباه زنان در پست های مدیریتی خود بوده است که امیدوارم در این دور تکرار نشود و از همه ظرفیت ها و با وجود فضای محدود برای خانم ها، حوزه مدیریتی خود را به بانوان اختصاص دهند.
حاجی عباسی تاکید کرد که اگر دلایل عدم حضور بانوان در حوزه های مدیریتی را آسیب شناسی کنیم، به موارد مختلفی می رسیم که یکی از آنها و از همه مهم تر عدم مدیر پروری بانوانی است که در پست های مدیریتی قرار می گیرند. دلیل دیگر عدم حضور بانوان در دولت دوازدهم می تواند عملکرد ضعیف زنانی باشد که در دولت یازدهم حضور داشتند.
حاجی عباسی در ادامه افزود: به عنوان مثال ورود معاونت امور بانوان نهاد ریاست جمهوری در حوزه هایی که حتی رییس جمهوری را به چالش کشید. این در حالی است که ورود به هر حوزه جدیدی اگر با مطالعه و تدبیر و زمینه سازی انجام شود، موثرتر و بدون آسیب خواهد بود و یا آسیب ها به حداقل می رسد و باز هم در اینجا به این نکته می رسیم که امور بانوان فراجناحی نبوده و از همه سلیقه ها در تصمیم گیری بهره مند نشد.
او با اشاره به اینکه مرحومه مریم بهروزی نیروهای خود را آموزش می داد و مدیرپرور بود، گفت: او به نیروهای خود اعتماد به نفس میداد و بانوان در حضور او تمرین مدیریتی داشتند و مدیران قابلی از خود به یادگار گذاشتند که حتی اولین وزیر زن در جمهوری اسلامی از جامعه زینب (س) بوده که از افتخارات این تشکیلات است.
نایب رئیس کمیته زنان خانه احزاب در ادامه افزود: اولین بانویی که وارد دولت شد، شهلا حبیبی در دوره ریاست جمهوری مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی بود که او هم از جامعه زینب بود و در زمان ایشان اکثر زنانی که طی این سال ها در مدیریت ها حضور داشتند و دارند، در مجموعه مشاور زنان ریاست جمهوری تمرین مدیریت داشتند.
او با بیان اینکه همواره جامعه زینب (س) به صورت مستقیم و غیر مستقیم از سال های اول برقراری جمهوری اسلامی نقش موثر و تمام و کمالی در مدیر پروری داشته است، اظهار داشت: این می تواند برای تمام مدعیان و دلسوزان امور زنان الگو قرار بگیرد و از تنگ نظری ها دوری کنند. ولی متاسفانه پس از مرحومه بهروزی دیگر شاهد این مدیر پروری نیستیم.
دبیر کل جامعه زینب (س) تصریح کرد: در خصوص حضور یک وزیر زن در دولت دهم برخی بی انصافی می کنند و می گویند این کار محمود احمدی نژاد سیاسی کاری بوده و یا تزویر و فریب بوده در حالی که اتفاقا با توجه به اینکه بنده در جریان کامل این اتفاق مبارک بودم، احمدی نژاد بنا به خواست و نظر و توصیه مرحومه بهروزی این کار را انجام داد و این نشان از مشورت پذیری او داشت که متاسفانه این مشورت پذیری و توصیه خیرخواهانه و منطقی را در عملکرد حسن روحانی در این خصوص شاهد نیستیم.
حاجی عباسی در ادامه افزود: کار سخت را محمود احمدی نژاد انجام داد و می توانست در دولت بعدی ادامه پیدا کند و شاهد افزایش وزیر زن باشم.
نایب رئیس کمیته زنان خانه احزاب در پایان از رییس جمهوری درخواست کرد که در فرصت باقیمانده با توجه به شعارهای انتخاباتی و رویکرد اعتدالی با در نظر گرفتن شایسته سالاری و تدین و تعهد به انتصاب بانوان توانمند و خوش سابقه در بدنه دولت بپردازد و با عمل به شعارهایی که داده اند، امید و اعتماد را تقویت کنند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *