مقاله ضرورت تخصصی کردن شوراها

مقاله/ ضرورت تخصصی کردن شوراها – روزنامه ایران

IMG_9279

بسم الله الرحمن الرحیم

قانون اساسی کشور ما ،پیرو آموزه های دینی و قرآنی همچنین تاکیدات بنیانگذار انقلاب اسلامی، در بندهای مکرری بر اداره نهادهای حکومتی از طریق رای مردم و در چارچوب مجالس شورایی تصریح دارد. چنانکه از بدو انقلاب تا کنون مهم ترین تصمیمات در این نهادهای شورایی از جمله مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری اتخاذ شده است.
رقابت پر شور و مشارکت حداکثری مردم ، گروه های سیاسی و نامزدها در ادوار مختلف پارلمان های ایران، گواه درک اهمیت و شان مجالس شورایی نزد عام و خاص دارد.رجوع به بیانات موکد حضرت امام خمینی (ره) چه پیش از پیروزی انقلاب و چه بعد از تشکیل
نظام جمهوری اسلامی ، حاکی از این است که در نگاه و بیان بنیانگذار انقلاب اسلامی،
شوراهای اسلامی شهر و روستا هم سنگ بسیاری از نهادهای تصمیم گیر و تصمیم ساز است.
چنانکه ایشان چهارماه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در فرمانی به شورای انقلاب تاکید کردند در جهت استقرار حکومت مردمی در ایران و حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش آیین‌نامه اجرایی شوراها برای اداره امور محل شهر و روستا در سراسر ایران تدوین شود.
در این دستور دولت مکلف شد این آیین نامه را بلافاصله بعد از تصویب به اجرا درآورده و به یکی از ضرورت های نظام جمهوری اسلامی، جامه عمل بپوشاند. متعاقب این فرمان بود که تدوین کنندگان قانون اساسی، اصول چندگانه ای را برای تحقق این مهم لحاظ کردند.
از جمله اصل هفتم قانون اساسی که شورای استان، شهرستان، شهر، محل، بخش، روستا و نظایر اینها را از ارکان تصمیم‌گیری و اداره امور دانسته و تأکید دارد که این نهادها از نظر قانون اساسی و حق حاکمیت در تراز سایر ارکان حکومتی قرار می‌گیرند و حتی دامنه حکومت آنها به اندازه‌ای است که مسئولان دولتی موظف به رعایت تصمیمات آنها در حدود اختیارات‌شان هستند.
متاسفانه به رغم تاکیدات بنیانگذار انقلاب اسلامی و نص صریح قانون اساسی، بعد از گذشت۳۷ سال شورای اسلامی شهر و روستاها آن گونه که شایسته تاکیدات قانونی و قرآنی همچنین مطالبه مردم و امام امت است ، ظاهر نشده است. شاید بر همین اساس است که در آستانه پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نه بین مردم سخنی از انتخابات است و نه حتی رسانه ها به این موضوع می پردازند. حال آن که قاعدتا تشکیل بزرگ ترین پارلمان کشور که بیش از ۱۰۰ هزار نماینده دارد، حساسیت و شور و حال متفاوتی می طلبد.اگر چه برخی معتقدند هنوز زمان زیادی مانده تا فضای کشور انتخاباتی شود، اما به نظر می آید برای تبیین هر چه بیشتر اهمیت شوراها و گستره فعالیت ها و ماموریت های آن دیر هم شده باشد. با این همه نه بین مردم حرفی از انتخابات پارلمان شهری است و نه در محافل سیاسی و رسانه ای این موضوع در دستور کار.
رویدادی که به نظر می آید معلول عوامل مختلف باشد که به اعتقاد بنده اصلی ترین آن ها عملکرد شوراهای اسلامی شهر و روستا ها در ادوار گذشته و فعلی است. در قانون اساسی شرح وظایف و اختیارات شورای اسلامی شهر در ۳۴ ماده و ۹تبصره تبیین شده ، اما آنچه که حائز اهمیت است، بررسی کارنامه نمایندگان شورای شهر می باشد که متاسفانه در مجموع، عملکرد قابل دفاعی نداشته اند. یکی از بایسته های ذاتی، اساسی و اصلی شوراهای اسلامی شهر و روستا این است که عمده وقت خود را صرف امور مربوط به مدیریت شهری و پیگیری مطالبات نماید ؛ همان چیزی که اقتضای شوراهای اسلامی شهر و روستاهاست و نامزدهای انتخابات این نهاد نیز در ایام تبلیغات شعارها و وعده های بسیاری در این خصوص به مردم می دهند.اما متاسفانه مروری بر کارنامه این نهاد ، این گزاره را پیش چشم می گذارد که شوراهای اسلامی شهر و روستاها بیشترِ زمان خود را صرف قدرت نمایی سیاسی می کند. هر چند ذات و هویت قانونی شوراهای اسلامی شهر و روستا، حل معضلات شهری و منطقه ای است،مع الاسف عمده توش و توان اعضا صرف کارهای غیر سیاسی و در برخی موارد غیر تخصصی می شود.
شاید همین عامل است که باعث شده از دیدگاه جوانان – که جمعیت غالب جامعه را شامل
می شوند شوراهای شهر کار خاصی را برای آنها انجام نداده است.چنانکه بر اساس برخی تحقیقات میدانی که رسانه ها انجام داده اند، برآیند نظر جوانان این است که « بود و نبود شوراها فرقی به حال مردم و جامعه ندارد».
فارغ از درستی یا نادرستی این قضاوت، یکی از عواملی که باعث شده است شورای شهر نقشی در جهت بهبود وضعیت مردم نداشته باشد، تخصصی نبودن شوراهاست که در حوزه فکر و عمل خودنمایی می کند.
در واقع، شوراهای اسلامی شهر و روستا در چهارچوب وظایف خود عمل نمی کند و هیچگونه اثرگذاری مطلوبِ قابل مشاهده ای ارائه نداده است. حال آنکه ما نیازمند ورود افراد متخصص مدیریت شهری در شورا هستیم. اگرچه برخی شوراها در ادوار یا مناطق مختلف از این قاعده استثناء هستند، اما روی هم رفته قضاوت عمومی مردم نسبت به شوراهای اسلامی شهر و روستا چندان خوش بینانه نیست.
برای مثال در تهران معضلات ریز و درشتی چون فروش تراکم یا حتی سنگفرش کردن محدوده بازار، معضلاتی را برای مردم فراهم کرده است.
برای مثال اخیرا رییس شورای شهر تهران اظهاراتی داشته مبنی بر این که،.
«شهرداری ها مجبورند تراکم فروشی کنند. و اگر تراکم فروشی میکنند به دلیل علاقه مندی شهرداران به انجام این کار نیست؛ بلکه آنان می خواهند شهر را اداره کنند و به ناچار برای انجام اقداماتی همچون اینکه زباله ها بر روی زمین نماند مجبور به انجام چنین کاری می شوند! …»
این مدعا در حالی که نیمی از بودجه ی عمرانی دولت در اختیار شهرداری قرار می گیرد، باطل و بی اساس است.
یک نمونه ی دیگر از این معضلات شهری، طرحی بنام پیاده رو سازی و سنگ فرش در محدوده ی بازار تهران است که شهرداری درحال انجام آن می باشد و متاسفانه موجب اختلال در رفت و آمد و ممنوعیت عبور و مرور وسائط نقلیه عمومی و غیرعمومی به بازار شده است.
بررسی مشکلات و صدماتی که اجرای این طرح بر بدنه ی اقتصادی شهر و جامعه تحمیل نموده است در فرصت این مقال نمیگنجد، اما همین نکته کفایتِ مطلب می کند که شهرداری در حال از بین بردن بازار تهران و به تبع آن محروم نمودن دولت از دریافت بخش قابل توجهی از درآمدهای مالیاتی می باشد و متاسفانه همچنان شاهد سکوت شورای شهر در این خصوص هستیم.
از انواع مثالهایی که در بالا ذکر شد ، بسیار است که در نهایت این نتیجه حاصل شود که «شورای شهر عملا کاری را انجام نداده که در حیطه ی وظایفش بوده و تاثیری در زندگی مردم شهر داشته باشد». لذا ضرورت ورود شورا به اولویت های راهبردی در ایام باقی مانده، با نگاهی کارشناسانه و بهره مندی از تجارب کشورهایی که در امور مشابه موفق عمل کرده اند، شاید بتواند تا حدودی کم کاری ها و غیرتخصصی عمل نمودن ها و در چهارچوب وظایف عمل نکردن شوراها را جبران کند.
در اینجا به نظر می آید اگر احزاب در این دوره از انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نقش پر رنگ تری ایفا نمایند، نوید بخشِ آن است که می توانیم در آینده شاهد پارلمان های شهری کارآمدتری باشیم که در پاسخگویی به مطالبات مردم و جوانان موفق تر عمل نماییم تا رفاه و امنیت و شادی به ارمغان آید. چرا که بنابر فرمایش رسول اکرم صلولت الله علیه و آله: «لاخیرفی الوطن الامع الأمن و المسره: در شهری که شادی و امنیت نباشد، هیچ خیری در آن نیست»

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته.
اعظم حاجی عباسی- دبیرکل جامعه زینب سلام الله علیها

*******منتشر شده در روزنامه ایران*******

لینک اصلی مقاله:
http://www.iran-newspaper.com/content/newspaper/Version6283/0/Page21/Block145500/newspaperb_145500.jpg
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *